V začetku julija je bil sprejet Zakon o ohranjanju in razvoju rokodelstva. Tako je izkazana podpora vsem slovenskim rokodelkam in rokodelcem, pa tudi subjektom, ki so nosilci te specifične gospodarske panoge.
Sprejeti zakon je prva rokodelska zakonodaja, ki predstavlja sistemsko rešitev za ohranjanje in nadaljnji razvoj področja rokodelstva. Slovenija ima bogato in raznoliko znanje iz rokodelstva, imamo kar 70 različnih rokodelskih panog. Rokodelstvo se z drugimi dejavnostmi razlikuje v tem, da je rokodelstvo na eni strani povezano z varovanjem nesnovne kulturne dediščine, na drugi strani pa je obravnavano kot vse ostale gospodarske dejavnosti na trgu. Rokodelski izdelki so cenovno dražji, saj so narejeni pretežno ročno, predvsem pa v majhnih količinah in unikatno.
Pomemben doprinos zakona je opredelitev podpornega okolja rokodelstva. Ta vključuje vse subjekte, ki delujejo na tem področju. Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije zakon podeljuje javno pooblastilo na področju rokodelstva in bo v skladu s tem podeljevala naziv »priznani rokodelec«, izvajala bo tudi usposabljanja namenjena prenosu rokodelskih znanj in certificirala rokodelske izdelke. Med pomembnimi subjekti podpornega okolja so tudi rokodelski centri in konzorciji teh, Zveza društev upokojencev Slovenije in Slovenski etnografski muzej.
Na podlagi zakona bo pripravljen dveletni program za ohranjanje in razvoj rokodelstva, ki bo med drugim vključeval konkretne ukrepe, kot so zaščita izdelkov in prenos znanj, ohranjanje tradicionalnega rokodelstva in njegovo dokumentiranje ter spodbujanje podjetništva na področju rokodelstva.
Zakon predvideva dodeljevanje fizičnih spodbud, in sicer med drugim kot financiranje rokodelskih centrov ter dejavnosti Zdusa in Slovenskega etnografskega muzeja na tem področju.
Na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport so prepričani, da zakon predstavlja pomemben korak k vzpostavitvi pogojev, v katerih specifična znanja in veščine iz slovenske tradicije ne bodo izginila, pač pa bodo še naprej bogatila našo družbo. Dolgoročni nadaljnji razvoj področja pa bo zahteval še veliko truda, vztrajnosti in sodelovanja vseh vključenih subjektov.
Metka Kovačič, SPOT svetovalka
Vir:
Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter SPIRIT, Javna agencija