Na osnovi prvih skupnih projektov in želje po partnerskem sodelovanju tudi v prihodnje, je bil februarja 2017 v Krapini podpisan Sporazuma o medsebojnem sodelovanju med subregijo Obsotelje in Kozjansko ter Krapinsko Zagorsko županijo. Sporazum so podpisali vsi župani sedmih občin Obsotelja in Kozjanskega ter vsi predstavniki občin Krapinsko zagorske županije.
Dogovor o medsebojnem sodelovanju zajema predvsem naslednja področja:
- pridobivanje in uporaba sredstev iz skladov Evropske skupnosti (priprava in izvedba skupnih čezmejnih projektov),
- spodbujanje sodelovanja na področju razvoja gospodarstva, lokalne samouprave, razvoja podeželja, varstva okolja, turizma in športa, zdravstva, izobraževanja in kulture, prometa in komunalnega gospodarstva.
Rezultat Sporazuma je več prijavljenih, delno odobrenih in delno že izvedenih projektov čezmejnega sodelovanja, predvsem v programu Interreg SLO- HR. Skupaj z Zaro smo v obdobju od leta 2009 izvedli že tri projekte, projekt CRO-SI-SAFE je naš četrti skupni projekt. Predhodni trije projekti so se vsebinsko nanašali na področje turizma in razvoja dodatne ponudbe podeželskih območij. Aktualni projekt predstavlja odmik od predhodnih vsebin in predstavlja popolnoma nove vsebine in področje, saj se naš nov projekt CRO-SI-SAFE navezuje na 3. prednostno os programa, in sicer na Zdrava, varna in dostopna obmejna območja. Projekt je pomemben ne samo za območje Obsotelja in Kozjanskega, pač pa za celotno Savinjsko regijo ter čezmejno območje, sploh v današnjih časih, ko smo priča številnim naravnim nesrečam in je primerna oprema ter znanje za posredovanje v tovrstnih nesrečah še toliko bolj pomembno.
Razvojna agencija Sotla bo, kot partner in koordinator aktivnosti na slovenski strani, z aktivnostmi izobraževanja in usposabljanja prispevala k dvigu ozaveščenosti različnih ciljnih skupin, saj želimo širšo javnost priučiti pravilnih reakcij in načinov ravnanja med in po množičnih nesrečah. Izvedli bomo tudi specializirana izobraževanja za predstavnike urgentnih služb s čimer jim bo omogočeno pridobivanje novih znanj in boljšo pripravljenost na naravne nesreče. Ob izvedbi naložb Občine Rogatec (nakup vozila in dvižne ploščadi), ureditvi izkustvene sobe za simulacijo naravnih nesreč, bo usposabljanje in osveščanje širše javnosti o pomenu pravilnega postopanja v primeru nesreč, zagotovo odlična preventiva za celotno čezmejno območje.
Opis projekta:
Zagorska razvojna agencija kot vodilni partner, Razvojna agencija Sotla kot koordinator na slovenski strani izvajanja projekta ter projektna partnerja Krapinsko-zagorska županija in Občina Rogatec smo lanskega oktobra na zadnji razpis programa čezmejnega sodelovanja INTERREG V-A Slovenija-Hrvaška 2014–2020, prijavili skupni projekt „Nadgradnja sodelovanja in partnerstva nujnih služb Krapinsko-zagorske županije in Savinjske regije – krajše CRO-SI-SAFE“.
Člani Odbora za spremljanje (OzS) so na 12. seji, ki je potekala 20. 4. 2022, odobrili projekte predložene v okviru 4. roka Javnega razpisa Programa sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Hrvaška 2014-2020. V četrtem roku Javnega razpisa je bilo oddanih 15 projektnih vlog. Na seji so člani OzS razpravljali o 8-ih administrativno ustreznih in upravičenih projektnih vlogah. Odobreni so bili 3 projekti, ostalih 5 projektnih vlog je bilo zavrnjenih.
Po uskladitvi smo za naš skupni projekt CRO-SI-SAFE prejeli sklenjeno pogodbo o sofinanciranju z ESRR sredstvi, tako se je naš projekt s 1. junijem 2022 tudi uradno začel, njegov zaključek pa je predviden za kaj 2023.
Kot že omenjeno, bo projekt CRO-SI-SAFE izveden v programu čezmejnega sodelovanja INTERREG V-A Slovenija-Hrvaška 2014–2020, z glavnim namenom nadgradnje čezmejnega partnerstva nujnih služb in vzpostavitvijo skupnega protokola čezmejne CRO-SI-SAFE ekipe. Tako bomo nadgradili sodelovanje služb civilne zaščite in okrepili pripravljenost za nepredvidene nesreče na območju Krapinsko-zagorske županije in Savinjske regije.
Skupna vrednost projekta je 739.612,25 EUR, od tega je predvideno sofinanciranje 628.670,40 EUR iz Evropskega sklad za regionalni razvoj (ESRR).
Projekt je pomemben, saj njegova izvedba bistveno prispeva h krepitvi čezmejnih zmogljivosti in zagotavljanju čezmejnih javnih služb za nujne primere, s posebnim poudarkom na podeželskih obmejnih območjih.
Projekt na eni strani predvideva investicije v nakup opreme, tako bodo nujne službe na hrvaški strani izvajanja projekta nabavile večjo količino različne zaščitne opreme in vozilo, ki je nujno potrebno za intervencijo v primeru množične nesreče (potres, poplava in podobno). Občina Rogatec bo v projektu nabavila terensko reševalno vozilo, namenjeno lokalnim gasilskim društvom in dvižno ploščad, s katero bo omogočeno reševanje na višini.
Med naložbami pa gre posebej izpostaviti dve izkustveni sobi, ki bosta vzpostavljani v obeh državah. Skupni razvoj software opreme bo osnova za vzpostavitev virtualne izkušnje množične nesreče. Partnerji želimo v teh sobah vzpostaviti virtualno simulacijo pravilnega ravnanja v primeru nesreč, saj smo prepričani, da si ljudje bistveno bolj zapomnijo pravilno reakcijo ob osebni izkušnji kot ob pasivnem spremljanju.
Projekt ima velik poudarek tudi na izobraževanju in osveščanju različnih ciljnih skupin, saj želimo širšo javnost priučiti pravilnih reakcij in načinov ravnanja med in po množičnih nesrečah. Glede na to, da so deli projektnega območja tipična podeželska območja, za katera je značilna nekoliko višja stopnja izolacije, si bomo z izobraževalnimi aktivnostmi med drugim prizadevali dvigniti stopnjo izobrazbe in ozaveščenosti otrok in mladine, žensk na podeželju, starejših in drugih ranljivih skupin.
Za predstavnike urgentnih služb bomo izvedli vrsto specializiranih izobraževanj in tako tudi njim omogočila pridobivanje novih znanj in boljšo pripravljenost na naravne nesreče, med drugim bomo organizirali specializirana usposabljanja: 1) osnovni (BLS) tečaj in napredni tečaj ohranjanja življenja (ALS), 2) koordinacija intervencijskih služb in oskrba žrtev množičnih nesreč (MRMI), 3) tečaj reševalnih postopkov v neurbanih razmerah ter v primeru naravnih nesreč in večjih nesreč, 4) delo in reševanje na višinah/globinah in v ruševinah, 5) krizno upravljanje, 6) krizno komuniciranje in javno nastopanje ter 7) tečaj Prvi posredovalci. Usposabljanja so organizirana ločeno za hrvaške in ločeno za slovenske udeležence, ciljne skupine pa so zdravstveni delavci, gasilci, gorski reševalci, prostovoljci, župani in drugi udeleženci intervencij in reševanja.
Za širšo projektno skupino bomo organizirali tudi ogled primerov dobrih praks: en ogled v Sloveniji, enega na Hrvaškem, tretjega predvidoma v Avstriji.