Telefon: 00386 (0)3 817 18 60 // E-pošta: info@rasotla.si

Operacija sodelovanja »Rad imam (r)eko«

 

Partnerji, trajanje

V operacijo so aktivno vključeni 3je LASi, od tega 2 slovenska LAS in 1 italijanski LAS, ki imajo pod svojim okriljem vključene še člane znotraj LAS. V operacijo je skupno vključenih 9 partnerjev, od tega 5 iz javnega sektorja, 3 iz zasebnega sektorja, 1 iz gospodarskega sektorja.

IME LAS NASLOV Partnerji znotraj LAS
1. LAS Obsotelje in Kozjansko (javni) Aškerčev trg 24 3240 Šmarje pri Jelšah 2. Razvojna agencija Sotla (javni)

3. Kozjanski park (javni)

4. Zavod za kulturo turizem in razvoj Rogatec (javni / certifikat)

5. LAS pri dobrih ljudeh 2020 (zasebni) Renkovci 8, 9224 Turnišče 6. Občina Velika Polana (javni)

7. Eko kmetija Kasaš, Mihael Kasaš – nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji (ekonomski / certifikat)

8. Društvo za trajnost virov Si.energija (zasebni)

9. LAS Gruppo di Azione Locale (G.A.L.) Isc Madonie (zasebni) Viale Risorgimento 13b, Castellana Sicula, Palermo 90020, Italija

 

Operacija se bo izvajala v eni fazi, in sicer od 1. 7. 2022 do 30. 6. 2024.

 

Opis operacije sodelovanja

Unescova biosferna območja so zagotovo idealno okolje za razvoj ekološkega kmetovanja in pristopov. Na območju obeh vključenih LAS  v Sloveniji je Unescovo MAB območje že potrjeno, medtem ko je Park Madonie iz območja partnerskega LAS v Italiji, vodi proces, ki bo pripeljal do kandidature za vstop v program Unesco Mab (Človek in biosfera). Program Človek in biosfera – Mab, je medvladni znanstveni program za spodbujanje uravnoteženega odnosa med človekom in okoljem z varovanjem biotske raznovrstnosti in dobrimi praksami trajnostnega razvoja, med katerimi je posebej izpostavljeno ekološko kmetovanje.

Vključeni partnerji se tako zavedamo pomena skupnega sodelovanja na projektih, ki so povezani z razvojem, promocijo in skupnim trženjem ponudbe biosfernih območij in potencialov, ki jih nadaljnje spodbujanje ekološkega kmetovanja prinaša na horizontalne cilje prilagajanja na podnebne spremembe ter varovanja okolja in biotske raznovrstnosti. Dokaz, da partnerji že sedaj svoje delo opravljajo na visoki ravni je tudi svetovno priznanje, ki ga je jeseni leta 2021 prejelo MAB območje Kozjansko in Obsotelje: gre za prestižno svetovno mednarodno nagrado Meline Mercouri, ki se pod okriljem Unesca podeljuje za izjemno delovanje na področju varstva in upravljanja kulturnih krajin. Nagrada je bila prvič podeljena Sloveniji (Kozjanski park), kar je zagotovo lahko primer dobre prakse, ki je prenosljiv tudi na druga zaščitena območja narave.

V projektu tako želimo izvesti podporne aktivnosti k spodbujanju ekološkega kmetovanja na vključenih biosfernih območjih: Kozjansko in Obsotelje ter Mura in italijanskem LAS (organizacija dogodkov, promocija ekoloških kmetij na projektnem območju, naložbe), želimo vzpostaviti skupne standarde za prodajo ekoloških izdelkov/pridelkov na biosfernih območjih, pripraviti analizo potencialov in dobrih praks ekološkega kmetovanja v Unesco MAB območjih  ter spodbujati tako potrošnike kot pridelovalce/predelovalci k uvajanju kratih dobavnih verig in trajnostnih praks kmetovanja. Naslov projekta smo vezali na reki Bistrica in Mura, ki sta bistveno sooblikovali življenje v zavarovanem območju in trajnostne pristope za varovanje narave ob njima ter eko, ekološko, ki najlepše povzema osnovno usmeritev projekta. Naložbe so tako predvidene v ureditev stalne razstave o zgodbi o življenju ob reki Bistrici na gradu Podsreda, vzpostavitvi poligona “iz njive na mizo” z zasaditvijo poljščin, nakup mobilne kuhinje za pripravo zdravih jedi, jedi iz ekoloških surovin, pridelanih na poligonu in vzpostavitev interpretacijske točke z namenom predstavitve naravnih vrednot BO Mura v povezavi z naravno in kulturno dediščino na območju LAS PDL 2020. Vključena partnerja si bosta za pridelavo/predelavo ekološke hrane (nosilca certifikata), kupila naslednjo opremo: Kozjanski park bo urejanje ekološkega kolekcijskega sadovnjaka kupil brano in škarje, na Eko kmetiji Kasaš pa bodo nabavili kosilnico ter dron, računalnik in tiskalnik za lažje delo in boljšo promocijo kmetije, medtem ko bo tretji nosilec certifikata Zavod za kulturo, turizem in razvoj Rogatec, v svojim delom pomagal pri pripravi analize, sodeloval na delavnicah ter pomagal pri organizaciji Festivala ekološke hrane na gradu Podsreda.

V želji po sledenju Strategiji Od vil do vilic in čim večjemu ozaveščanju potrošnikov in/ali pridelovalcev/predelovalcev bomo v projektu izvedli tematske delavnice in dogodke.  Partnerji operacije se zavedamo, da so ekološki pridelki in proizvodi glede na vse ostale načine pridelave, ki jih zasledimo na trgu zagotovo med najkvalitetnejšimi, zato se moramo tudi mi ob njihovem trženju tako obnašati do naših kupcev. V sklopu Festivala ekološke hrane na gradu Podsreda želimo tako izvesti marketinško delavnico (izvedba partnerjev v projektu), kjer bomo pridelovalce in predelovalce še dodatno ozavestili o trženju in njihovih potencialih (npr. kako pomembno je omeniti kmetijo, iz katere prihaja izdelek, na kakšen način je izdelek ali proizvod pripravljen ter po možnosti dodati zgodbo o izdelku (zakaj ga kmetija ponuja)). Na tak način bomo ekološke ponudnike spodbudili, da se še bolj približajo kupcem in si pridobijo njihovo zaupanje. Sam Festival, ki predstavlja enega najboljših dogodkov za promocijo ekološke hrane in ekološkega kmetovanja v Sloveniji, bo za marsikaterega ponudnika tudi nova prodajna pot, za konvencionalne kmetije pa še dodatna spodbuda za vstop v ekološko certificiranje.

Operacija ˝Rad imam (r)eko˝, ki se bo izvajala na območju dveh Unescovih biosfernih območij v Sloveniji in območju, ki kandidira za vstop v Unesco MAB program v Italiji, združuje partnerje iz ekonomskega, javnega in zasebnega sektorja, v vseh pogledih zasleduje oziroma prispeva k doseganju strategije ˝Od vil do vilic˝, ki stremi k razvoju pravičnega, zdravega in okolju prijaznega prehranskega sistema. Pomemben poudarek smo dali ekoloških pridelovalcem/predelovalcem, tako smo v projekt vključi tri partnerje z ekološkim certifikatom, ki pridelujejo in predelujejo zdravo, lokalno in ekološko hrano. Operacija preko naložb pri ekoloških ponudnikih (Kozjanski park in Ekološka kmetija Kasaš), prispeva k trajnostni ekološki proizvodnji hrane in predelavi ekološke hrane, ter posredno k prehodu na zdrav in trajnostni način prehranjevanja.

Operacije predvideva vrsto skupnih aktivnosti, ki bodo spodbujale potrošnike k nakupu ekološke hrane, kot so recimo organizacija Festivala ekološke hrane, ki ga bomo nadgradili s tematsko okroglo mizo, posebej namenjeno ženskam:  Ženske ter spremembe podnebja in ekološko kmetijstvo: izzivi ekološkega kmetovanja in o ženskah kot promotorkah zdrave hrane in zdravega načina življenja, Dan odprtih vrat “Kmetije pri Copekovem mlinu” ter seveda vse promocijske aktivnosti, ki jih bomo partnerji redno izvajali v času izvajanja projekta.

Obenem pa bo potekalo tudi ozaveščanje in izobraževanje pridelovalcev in predelovalcev ekološke hrane, z izvedbo predavanj na področju ekološkega kmetovanja, s posebnim poudarkom na skupnih delavnicah na temo marketinga v ekološki pridelavi/predelavi, potencialu zelenih javnih naročil v javnih zavodih, ohranjanju in pomladitvi nasadov starih sort jabolk in hrušk.

Prehoda na zdrav in trajnostni način prehranjevanja pa si ne predstavljamo brez omembe prilagajanja podnebnim spremembam in varovanja okolja, kot pomembnim horizontalnim ciljem.  Te tematike so pomembne v smislu ohranjanja zdravja našega planeta, ki nam omogoča pridelavo hrane za naše preživetje: Izvedba delavnice Biosferna območja kot primer dobre prakse okoljske trajnosti, naložba solarno osvetlitev, ureditev stalne razstave in interpretacijske točke v obeh LAS, učni poligon kratke dobavne verige “iz njive na mizo”  in nasploh uvajanje trajnostnih pristopov, ki jih zahtev pridobljeno poimenovanje Uneco MAB, zagotavljajo izpolnjevanje horizontalnih načel.

Seveda pa pri tem ne smemo pozabiti na okoljsko trajnost in ozaveščanje o pomenu varovanja okolja in ohranjanja narave. To bomo storili preko naložb (postavitev stalne razstave o reki Bistrici, tematske intepretacijske točke MAB območja Mura) in preko mehkih vsebin (ozaveščanje in izvedba Festivala ekološke hrane, ozaveščanje preko socialnih omrežij, delavnice). Pomembne so tudi delavnice obrezovanja visokodebelnih sadnih dreves, ki jih bomo implementirali v LAS PDL 2020 kot primer dobre prakse prenesen iz območja LAS OinK. V Kozjanskem parku si prizadevajo ohraniti travniške sadovnjake kot pomembne življenjske prostore za številne živalske in rastlinske vrste. Na delavnicah predstavimo obrezovanje, vzgojo sadik ter sajenje.

V operaciji sodelovanja nismo pozabili na ranljive skupine, za mlade, ženske, brezposelne in osebe s posebnimi potrebami bomo tako izvedli vrsto naložb in aktivnost, ki bodo v času projekt in/ali po zaključku namenjene le njim.

Ključnega pomena bo pri izvajanju operacije prenos dobrih praks in implementacija le-teh na vključena območja. Ogledi dobrih praks, prenos le-teh in pridobljenega znanja bo potekal preko delovnih srečanj in pri ogledu dobre prakse partnerskih LAS v Sloveniji in Italiji.

Operacija je bila zasnovana s pomočjo vseh vključenih LAS in širše delovne skupine upravičencev znotraj posameznega LAS. Za dosego zastavljenih ciljev smo v partnerstvu zasnovali skupne aktivnosti, pri izvedbi katerih sodelujejo vsi vključeni partnerji LAS. Hkrati pa smo zaradi specifik posameznega območja dopustili tudi specifične aktivnosti, ki zagotavljajo najbolj optimalno izvedbo operacije za dosego končnega cilja – ohranjanje naravne dediščine in biotske raznovrstnosti.

V operacijo so aktivno vključeni 3je LASi, od tega 2 slovenska LAS in 1 italijanski LAS, ki imajo pod svojim okriljem vključene še člane znotraj LAS. V operacijo je skupno vključenih 9 partnerjev, od tega 5 iz javnega sektorja, 3 iz zasebnega sektorja, 1 iz gospodarskega sektorja. V operacijo so v okviru prej navedenega partnerstva vključeni tudi 3 partnerji z Ekološkimi certifikati (priloženi k Prilogi 9), kar predstavlja 33,3 % delež članstva. Tekom priprave operacije smo poskrbeli za enakomerno oziroma sorazmerno porazdelitev finančnih stroškov, ter sorazmerno porazdelitev aktivnosti. Vsak LAS preko operacije zasleduje svoje prioritete in cilje, katere smo preko le-te povezali v zaključeno celoto in jo nadgradili s skupnimi aktivnostmi.

 

Cilji operacije

S skupnimi aktivnostmi operacije želimo vzpostaviti trajno sodelovanje vključenih zavarovanih območij narave, ponudnikov in upravljavcev iz vključenih LAS in zagotoviti skupen nastop na trgu, s poudarkom na udeležbi na prireditvah, ki posebej zagovarjajo pomen ekološkega kmetovanja, ohranjanja naravnih virov in biotske raznovrstnosti.

Spodbujati želimo prestop v certificirano ekološko pridelavo/predelavo in prispevati k spodbujanju priprave ekološke hrane za trg, omogočanju prehoda na zdrave in trajnostne načine prehranjevanja z ekološko hrano z ozaveščanjem pridelovalcev in potrošnikov, v obliki promocijskih in prodajnih aktivnosti (vzpostavitev poligona iz njive na mizo, Festival ekološke hrane in podobno).

Cilj operacije je promocija kratkih dobavnih verig, kar bomo dosegli z vzpostavitvijo učnega poligona “iz njive na mizo” z zasaditvijo poljščin, nakup mobilne kuhinje za pripravo zdravih jedi, jedi iz ekoloških surovin, pridelanih na poligonu, izvedbo prodajnega Festivala ekološke hrane in ostalimi aktivnostmi.

Vzpostaviti želimo izmenjavo znanj in izkušenj med vključenimi LAS, predvsem na področju trajnostnega ohranjanja narave, trajnostnega kmetijstva in spodbuditi pridobivanje novih znanj in s pomočjo implementacije na območju vključenih LAS zagotoviti trajne rešitve, ki bodo pomembno vplivale na kvaliteto življenja vključenih območij in spodbudili zavedanje o pomembnosti ohranjanja kulturne krajine za prihodnje rodove predvsem s trajnostnimi pristopi ekološkega kmetijstva.

Z operacijo želimo vzpostaviti nove proizvode (učni poligon iz njive na mizo, inovativna razstava, ki skozi zgodbo reke spodbuja k trajnostnim praksam varovanja narave in uporabi trajnostnih pristopov), implementirati nove storitve na območju vključenih LAS (pomlajevanje starih sort jabolk in hrušk) in z novimi načini aktiviranja (tematski kotički za ženske ekološke pridelovalke/predelovalke na Festivalu ekološke hrane) spodbuditi nove pristope v Unescovih biosfernih območjih.

 

Aktivnosti operacije smo združili v 6 DELOVNIH PAKETOV:

DP1 Vodenje in koordinacija operacije

DP2 Organizacija in izvedba strokovnih ogledov vključenih LAS območij ter prenos in implementacija znanj

DP3 Vlaganje v infrastrukturo (ekološka proizvodnja in nadgradnja biodiverzitete)

DP4 Skupno trženje ekoloških ponudnikov

DP 5 Animacija za vstop v ekološko certificirano kmetijstvo in ohranjanje biodiverzitete

DP6 Promocija operacije

 

Shematski pregled izvedbe aktivnosti
DP1 Koordinacija in vodenje operacije
A1: Vodenje in koordinacija projekta
DP2 Organizacija in izvedba strokovnih ogledov vključenih LAS območij ter prenos in implementacija znanj
DP2-A1: Udeležba na ogledih primerov dobrih praks na območju italijanskega LAS (gresta LAS OK in LAS PDL)

●        Ogled dobrih praks na območju italijanskega LAS

Strokovni ogledi na terenu, izobraževalna delavnica o priložnostih zavarovanih območij narave in ekološkega kmetijstva.

DP2-A2: Udeležba na ogledih primerov dobrih praks na območju slovenskih LAS (pride italijanski LAS)

●        Ogled dobrih praks na območju LAS PDL in LAS OK

Strokovni ogledi na terenu, izobraževalna delavnica o priložnostih zavarovanih območij narave in ekološkega kmetijstva.

DP2-A3: Izdelana analiza potencialov zavarovanih Unescovih biosfernih območij in potencialov ekološkega kmetijstva

●        Izdelan e-dokument Analiza potencialov zavarovanih Unescovih biosfernih območij in potencialov ekološkega kmetijstva (vključeni vsi partnerji: SI in IT)

DP2 – A4: Serija kratkih filmčkov dobrih praks ekološkega kmetovanja (vsi vključeni LAS)

●        7 kratkih filmčkov (3 LAS OK, 3 LAS PDL in 1 italijanski LAS)

DP2-A5:  Organizacija in izvedba implementacijske delavnice

●        3 delavnic  z deležniki na temo priložnosti implementacije dobrih praks drugih dveh LAS na območju vsaka vključenega LAS (osnova Analiza potencialov zavarovanih Unescovih biosfernih območij in potencialov ekološkega kmetijstva.

DP3 Vlaganje v infrastrukturo (ekološka proizvodnja in nadgradnja biodiverzitete)

Krepitev potencialov ekoloških kmetij in drugih ekoloških pridelovalcev in predelovalcev

 

DP 3-A1: Vzpostavitev poligona “iz njive na mizo” z zasaditvijo poljščin in nakup mobilne kuhinje za pripravo zdravih jedi, jedi iz ekoloških surovin, pridelanih na poligonu (LAS PDL)

●        1 infrastrukturna ureditev za spodbujanje trajnostnega, ekološkega kmetijstva.

DP3-A2: Vzpostavitev interpretacijske točke z namenom predstavitve naravnih vrednot BO Mura v povezavi z naravno in kulturno dediščino (LAS PDL)

●        1 infrastrukturna ureditev interpretacijske točke.

 

DP3 – A3: Nakup opreme za kolekcijski ekološki sadovnjak (LAS OK)

●        Nakup opreme: brana in škarje

DP3-A4: vzpostavitev stalne razstave o reki Bistrici in življenju ob njej (LAS OK)

●        1 stalna razstava o reki Bistrici in življenju ob njej

DP3-A5: nakup opreme za ekološko kmetijo (LAS PDL)

●        Nakup opreme: kosilnica, dron, printer in računalnik

DP3 – A6: nakup opreme za ekološko kmetovanje in ohranjanje biodiverzitete GAL ISC MADONIE

 

DP4 Skupno trženje ekoloških ponudnikov
DP3-A1: Srečanje in predstavitev partnerskih LAS, vključevanje ponudnikov na prireditvah

●        LAS Obsotelje in Kozjansko – Festival ekološke hrane

●        LAS Pri dobrih ljudeh 2020 – Pomurski poletni festival Velika Polana

DP4-A3: Izvedba Festivala ekološke hrane 2023

●        Izvedba celovitega prodajno-promocijskega festivalnega dogodka

●        Okrogla miza Ženske ter spremembe podnebja in ekološko kmetijstvo: izzivi ekološkega kmetovanja in o ženskah kot promotorkah zdrave hrane in zdravega načina življenja.

DP 5 Animacija za vstop v ekološko certificirano kmetijstvo in ohranjanje biodiverzitete
DP5-A1: LAS OK: Serija izobraževalnih delavnic (4 delavnice)

●        Delavnica: Biosferna območja kot primer dobre prakse okoljske trajnost (izvedena na območju LAS OK – skupna aktivnost).

●        Zeleno javno naročanje in kratke verige – izzivi ekološkega kmetijstva (delavnica za vse ekološke certificirane ponudnike iz območja operacije) LAS OK

●        Znaš za več prodati (r)eko?, marketinška delavnica za ekološke in konvencionalne pridelovalce in predelovalce.

●        Delavnice obrezovanja visokodebelnih sadnih dreves (delavnica na območju obeh slovenskih vključenih LAS – izvaja LAS OK)

DP5-A2: LAS Pri dobrih ljudeh 2020: animacijski dogodki

●        Aktiven dan odprtih vrat na učnem poligonu od njive do vilic.

●        Zasaditev ekoloških starih sort jabolk in hrušk (implementacija ekološkega pristopa iz LAS OK v LAS PDL)

DP6 Promocija operacije
DP6-A1: Promocija v medijih

●        2 novinarski konferenci (začetna v LPD in zaključna v LAS OK)

●        2 sporočili za javnost o aktivnostih projekta.

DP6-A2: Ostala promocija

●        Spletne strani, družabna omrežja

●        Promocijska zloženka (območje LAS Pri dobrih ljudeh 2020)

●        Dan odprtih vrat “Kmetije pri Copekovem mlinu”

 

 

Prispevek k doseganju ciljev SLR in kazalniki

 

LAS Obsotelje in Kozjansko

 

Cilji iz SLR LAS Obsotelje in Kozjansko Prispevek operacije k doseganju ciljev iz SLR
Ustvarjanje delovnih mest – Vzpostavitev pogojev za trženje lokalnih proizvodov in storitev Povezovanje konvencionalnih in predvsem ekoloških ponudnikov iz zavarovanih območij ter mreženje in promocija na različnih prireditvah znotraj vključenih LASov je ena od pomembnih aktivnosti operacije. Tako bodo ponudniki iz vključenih LAS skupno nastopali kot ponudniki in sodelujoči na prireditvah, ki se dogajajo v posameznem vključenem zavarovanem območju.

Z oblikovanjem novih storitev (Festival ekološke hrane, delavnice, nova stalna razstava), bomo ustvarili pogoje za trženje novih produktov ter spodbudili razvoj dodatnih, novih, ki bodo zasnovani na osnovi pripravljenih strokovnih podlag.

Kazalniki: Število sodelujočih lokalnih ponudnikov 6

Razvoj osnovnih storitev – Razvoj novih turističnih produktov in manjša vlaganja v podporno infrastrukturo Operacija spodbuja razvoj novih turističnih produktov: nova stalna razstava na gradu Podsreda.

 

Kazalniki:

Število podpornih operacij 1

Število novih turističnih produktov 1

Varstvo okolja in ohranjanje narave – Ohranitev obstoječih naravnih danosti ter dvig ozaveščenosti prebivalstva o pomenu varstva narave in okolja Operacija bo prispevala k temu kazalniku z naslednjimi aktivnostmi:

●        Infrastrukturna ureditev stalne razstave na gradu Podsreda,

●        Ozaveščanje o pomenu ohranjanja starih sort sadja, zmanjšanje kemične obremenitve okolja (ni potrebno škropljenje), ki ga bomo dosegli in promocijsko podprli s promocijo ekološkega sadovnjaka in starih sadnih sort.

●        organizacija Festivala ekološke hrane na gradu Podsreda.

Kazalniki: Število deležnikov vključenih v aktivnosti 20

Število podpornih operacij 1

Večja vključenost mladih, žensk in drugih ranljivih skupin – Vzpostavitev pogojev za vseživljenjsko učenje in medgeneracijsko druženje Za ranljive ciljne skupine (ženske in mladi), bomo v sodelovanju s partnerji razvili nove produkte  in vsebine, med njimi: del stalne razstave namenjen interepretaciji za OŠ mladino, okrogla miza, ki bo tematsko nagovarjala ženske.

Operacija tako zagotavlja neposredno vključevanje ranljivih ciljnih skupin ter hkrati na osnovi izvedene evalvacije zagotavlja trajnost in dobro prilagojenost posameznega programa.

 

Kazalniki: Število izvedenih dogodkov 1

 

 

Povezava na spletno stran Evropske komisije, namenjene EKSRP https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_sl

Povezava na spletno stran PRP https://www.program-podezelja.si/sl/

Za vsebino spletne strani je odgovoren upravičenec operacije. Organ upravljanja za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014 – 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

 

Skip to content
Piškotki na spletni strani