Dvojni espresso s sistemskim razmišljanjem
Anita Čebular iz Razvojne agencije Sotla sodeluje pri projektu ECOffee, ki ga financira EU in je namenjen ozaveščanju, mreženju in usposabljanju o uživanju kave.
Onesnaženje zaradi industrijskih in kmetijskih dejavnosti, nastajanja odpadkov ter globalne nepravičnosti in zavržena hrana, predstavljajo tako kompleksno težavo, da jo je skoraj nemogoče razumeti in enostavno reševati. ECOffee ponuja prijazno pot do te teme: kaj storiti z izrabljeno kavno usedlino (SCG). Zaradi hitrega povečevanja porabe kave po vsem svetu na milijone ton SCG vsako leto konča na odlagališčih, kjer proizvaja metan in ogljikov dioksid. Hkrati obstaja veliko preverjenih idej, kako z njo ravnati na bolj trajnosten način. SCG bi lahko spremenili v trdna goriva, sredstva za zaviranje gorenja, embalažo za živila, gnojila ali substrate v proizvodnji hrane. Prvi nujni korak je, da ljudje razumejo, kako sistem deluje, kakšni so problemi in kakšen vpliv imajo posamezne rešitve.
Kava kot vodilo za kompleksnost
Anita Čebular, vodja projektov, zastopa Razvojno agencijo Sotla in Slovenijo v projektu, ki ga financira program ERASMUS+ v šestih državah. “ECOffee želi prikazati vzročne povezave v celotni vrednostni verigi kave in pokazati, kako naše odločitve vplivajo na dinamiko trga, proizvajalce kave, trgovce in širše okolje.” Projektni partnerji v tej in drugih raziskovalnih usmeritvah uporablja sistemsko razmišljanje za spodbujanje prehoda na krožno gospodarstvo. To pomeni, da se zavedajo celotne kompleksnosti in soodvisnosti, v tem primeru globalne vrednostne verige kave.
Projekt ECOffee je širši od raziskave o izrabljeni kavni usedlini. Projekt združuje akademike, predstavnike civilne družbe, nevladne organizacije, javni sektor in podjetnike iz Madžarske, Cipra, Portugalske, Grčije, Slovenije in Nizozemske, in sicer z namenom, da bi z izobraževanjem, usposabljanjem in povezovanjem spodbudili trajnostne navade tako pri potrošnikih kave kot pri lastnikih kavarn. Poleg združevanja različnih disciplin in perspektiv za analizo rezultatov medsebojno povezanih sistemov, ECOffee pripravlja tudi konkretne izvedljive ukrepe za doseganje sprememb. “Poleg ustreznih dejstev in številk želimo zagotoviti prepričljivo pripoved in ljudem pokazati, kaj lahko storijo.” Na voljo je tudi obilica praktičnih nasvetov o tem, kaj storiti s SCG, kje dobiti skodelice za večkratno uporabo, kje kupiti katero kavo, kako razlagati različne certifikate in številne druge usmeritve.
Vzrok in posledica za vse
Za Čebularjevo je to ključnega pomena. “Raziskovalci so zelo dobri pri analiziranju in razkrivanju kompleksnosti, vendar če želite resnično vplivati, se ne smete omejiti na teoretični, akademski svet – sodelovati morate z različnimi skupinami in sektorji, da bi dosegli ljudi.” Hkrati je bolj verjetno, da bodo ljudje razumeli, zakaj je njihov doprinos pomemben, če jim predstavimo celotno zgodbo o tem, kako so vse točke, ki jih je mogoče uporabiti, povezane skupaj.
V projektne dejavnosti je vključenih več kot 600 ljudi.
Projekt ECOffee se je začel izvajati konec leta 2022 in bo trajal dve leti. Partnerji bodo v tem času pripravili video učne napotke, izvedli različne delavnice in gostili predstavitvene dogodke. Trenutno razvijajo aplikacijo za pametne telefone s sistemom spodbud in informacijami o trajnostnem uživanju kave. Uporabniki bodo lahko videli, katere blagovne znamke in kavarne si prizadevajo za trajnostni razvoj, razumeli pa bodo tudi posledice. “Želeli smo ustvariti mrežo lastnikov kavarn in potrošnikov, ki bodo lahko izmenjavali najboljše prakse in se medsebojno navdihovali.”
Grozd trajnostnih kavarn ECOffee v trenutni pilotni fazi vključuje več kot 40 kavarn v šestih državah, vključno z udeleženci v Sloveniji. Trajnostna merila za vključitev usmerjajo v proizvodnjo manj odpadkov, uporabo manj plastike in skodelic za enkratno uporabo, sprejemanje trajnostnih praks upravljanja z energijo in vodo, prehod na krožne modele (npr. z recikliranjem), vključujoča delovna mesta, preglednost cen ali oskrbovalne verige pravične trgovine.
Apetit po krožnosti
ECOffee se osredotoča na Evropo, Maria Tomai, zaposlena na univerzi v Maastrichtu, ki ej tudi partner v projektu, pa se ukvarja s krožnim gospodarstvom v državah v razvoju – vendar sta obe področji neločljivo povezani. Nedavno sprejeti zakon EU o uredbi o krčenju gozdov od pridelovalcev kave med drugim zahteva, da predložijo dokazila, da njihovo blago ni bilo pridelano na zemljiščih, ki so bila od leta 2020 pogozdena. “To pomeni pritisk na male kmete, ki morda nimajo tehničnih zmogljivosti in finančnega kapitala, da bi te zahteve izpolnili. Breme ni enakomerno porazdeljeno.” Za tiste, ki niso ljubitelji pravičnosti, je bolj eksistencialno vprašanje trajnosti – ne v smislu prihodnosti za otroke, temveč cenovno dostopne kave Arabica v prihodnjem desetletju.
Poleg merjenja učinka intervencij Tomaijeva raziskava kaže tudi, da obstaja želja po spremembah. “Naša aktivnost kartiranja znanja med potrošniki in lastniki kave v partnerskih državah je razkrila nizko raven znanja, vendar tudi veliko pripravljenost, da se naučijo več in se spremenijo – tudi če nimajo neposredne gospodarske koristi.” Tomai dodaja, da ima v mnogih primerih prehod k trajnosti, zlasti zmanjšanje količine odpadkov, dejansko tudi gospodarske koristi.
Tudi kava sama je le šivanka v veliko večjem problemu: “Gre za razumevanje vaše vloge v globalnem sistemu proizvodnje in potrošnje, za to, da je vse povezano in da imate nekaj vpliva.”