Kratkotrajno delo ureja Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Ur. l. RS, št. 32/14, 47/15 – ZZSDT in 43/19, ki določa kratkotrajno delo kot izjemo, ki se ne šteje kot zaposlovanje na črno in pomeni pomoč družinskih članov v primeru, ko se v podjetju srečujejo s povečanim obsegom dela.
Za kratkotrajno delo se šteje brezplačno opravljanje dela v mikrodružbi ali zavodu z najmanj enim in največ 10 zaposlenimi ali pri samozaposleni osebi z največ 10 zaposlenimi, kadar ga opravljajo:
- zakonec ali zunajzakonski partner ali partner v partnerski zvezi lastnika ali solastnika mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe,
- zakonec ali zunajzakonski partner ali partner v partnerski zvezi enega od staršev lastnika ali solastnika mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe,
- oseba, s katero je lastnik ali solastnik mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe v sorodu v ravni vrsti do prvega kolena (oče, mama, hči, sin, stari starši, vnuk) ,
- starši in otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja ali partnerja v partnerski zvezi lastnika ali solastnika mikrodružbe ali zavoda ali samozaposlene osebe.
Glede nato, da se ta vrsta dela ne šteje kot delovno razmerje, lahko kratkotrajno delo zgoraj navedene osebe opravljajo ne glede na to, če so že v delovnem razmerju ali ne. Opravljajo ga lahko tudi upokojenci.
Pri opravljanju kratkotrajnega dela je bistveno to, da delavec za opravljeno delo ne dobi plačila. Lahko pa mu delodajalec povrne stroške prevoza na in z dela in prehrane med delom.
Pomoč družinskih članov je tudi časovno omejena. Delavec lahko s kratkotrajnim delom opravi največ 40 delovnih ur mesečno. Delodajalec je dolžen za vsako osebo, ki opravlja kratkotrajno delo voditi evidenco, katero mora delavec podpisati dnevno (ob začetku in zaključku opravljanja dela). Evidenca mora vsebovati naslednje podatke:
- osebno ime, naslov, davčno številko osebe, ki opravlja kratkotrajno delo,
- uro začetka in zaključka opravljanja kratkotrajnega dela, kot jo je potrdila oseba, ki opravlja kratkotrajno delo (po dnevih),
- skupno število opravljenega kratkotrajnega dela na mesečni ravni.
Delodajalec mora osebo, ki bo opravljala kratkotrajno delo, zavarovati za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni (z obrazcem M12).
Metka Kovačič, SPOT svetovanje Savinjska
Vir:
- http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO6765
- https://www.zpiz.si/cms/content2019/kratkotrajno-delo
- https://www.gov.si/teme/preprecevanje-dela-in-zaposlovanja-na-crno/
Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija.