Konec maja sta začela veljati dopolnjena in spremenjena Zakon o tujcih (ZTuj-2F) in Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT-C). Glavne spremembe se nanašajo predvsem na področja:
- Kompleksna kriza na področju migracij – obravnava se nastanek kompleksne krize na področju migracij zlasti v okoliščinah, ko bi na določenem ali več območjih Republike Slovenije (v nadaljevanju RS) vstopilo zelo veliko število nezakonitih migrantov, ki bi hkrati izrazili namero, da zaprosijo za mednarodno zaščito. Takšne razmere lahko povzročijo stanje, ko državni organi ne bi zmogli v celoti izvajati vseh svojih obveznosti, s tem pa omenjene razmere lahko vplivajo tudi na delovanje drugih sistemov in podsistemov.
- Raziskovanje in študij – namen tega ukrepa je olajšati vstop tistih državljanov tretjih držav, ki prihajajo na območje EU zaradi opravljanja raziskovalnega dela in študija, ter omogočiti njihovo mobilnost in mobilnost njihovih družinskih članov znotraj EU.
- Znanje slovenskega jezika – uvaja se zahteva po znanju slovenskega jezika na vstopni ravni (A1 po Skupnem evropskem jezikovnem okviru) za podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje državljanu tretje države zaradi združitve družine. Na osnovni ravni (A2 po Skupnem evropskem jezikovnem okviru) pa za izdajo dovoljenja za stalno prebivanje državljanu tretje države. Na novo je določen tudi obseg (so)financiranja udeležbe programov učenja slovenskega jezika in seznanjanja s slovensko zgodovino, kulturo in ustavno ureditvijo v višini 50 % cene programa. Do sofinanciranja teh programov bodo upravičeni tujci, ki niso državljani EU, z veljavnim dovoljenjem za začasno prebivanje zaradi združitve družine in tujci z veljavnim dovoljenjem za začasno prebivanje, ki v RS neprekinjeno zakonito prebivajo vsaj pet let. Določbe, ki se nanašajo na pogoj znanja slovenskega jezika, se začnejo uporabljati po poteku dveh let od uveljavitve novele ZTuj-2F.
- Združitev družine – tujci (državljani tretje države) bodo lahko to pravico uveljavljali šele po preteku dveh let (in ne več enega leta) zakonitega prebivanja na ozemlju RS.
- Zadostna sredstva za preživljanje – iz dokazil, s katerimi lahko tujec izkaže zadostna sredstva za preživljanje v času prebivanja v RS, so po novem izvzeta povračila stroškov v zvezi z delom, ki obsegajo stroške za prehrano med delom, prevoz na delo in z dela ter povračilo stroškov, ki jih ima zaposleni pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju. To pomeni, da bo moral tujec izkazovati višja sredstva za preživljanje, kot je bilo to do sedaj.
- Prva dovoljenja za začasno prebivanje – na področju pridobitve prvih dovoljenj za začasno prebivanje se uvaja sistem, ki bo vsem tujcem, ki v RS v času izdaje prvega dovoljenja za začasno prebivanje prebivajo zakonito, omogočil vročitev prvega dovoljenja za začasno prebivanje pri pristojnem organu, ki prvo dovoljenje za začasno prebivanje izda (upravna enota, na območju katere tujec prebiva). Tako bo tujcu omogočeno, da se mu bo lahko prvo dovoljenje za začasno prebivanje vročilo na območju RS, ob predpostavki, da je na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu RS v tujini že podal prstne odtise, in se mu ne bo treba vračati v izvorno državo zgolj zaradi vročitve prvega dovoljenja za prebivanje.
- Varnostne okrepitve biometričnih dovoljenj – ureja se podlaga za uvedbo varnostne okrepitve biometričnih dovoljenj za prebivanje, kar bo zmanjšalo možnost ponarejanja in zlorab dovoljenj. Tujci, ki jim bo RS izdala dovoljenje za prebivanje ali potrdilo o prijavi prebivanja, bodo dobili enotno (biometrično) obliko izkaznice. Izjema pri tem so državljani EU in državljani Švicarske konfederacije, ki jim biometrični podatek o podobi obraza in prstih odtisih ne bo odvzet.
- Nezakonito prebivanje – ureja se nezakonito prebivanje tujca v RS. Iz dvofazne ureditve izdajanja aktov se prehaja v enofazni sistem. Policija bo lahko neposredno izvrševala odločbe upravnih organov, če tujec ne bo sledil njihovemu izreku.
- Sporazum o izstopu Združenega kraljestva – zagotavlja se implementacija določb Sporazuma o izstopu Združenega kraljestva Velika Britanija in Severna Irska iz Evropske unije in Evropske skupnosti za atomsko energijo (Sporazum o izstopu) v delu, ki urejajo pravice v zvezi s prebivanjem in dovoljenji za prebivanje državljanov Združenega kraljestva in njihovih družinskih članov, ki so v RS zakonito prebivali 31. decembra 2020 in v RS še naprej prebivajo tudi po tem datumu, ter izdajo potrdila o pravicah obmejnega delavca.
Metka Kovačič, SPOT svetovanje Savinjska
Vir:
- https://www.gov.si/novice/2021-04-16-poglavitne-resitve-novele-zakona-o-tujcih/,
- https://www.ess.gov.si/obvestila/obvestilo/zakonodajne-novosti-na-podrocju-zaposlovanja-tujcev-v-sloveniji,
- https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2021-01-1153/zakon-o-spremembah-in-dopolnitvah-zakona-o-tujcih-ztuj-2f,
- https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2021-01-1154?sop=2021-01-1154
Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter SPIRIT Slovenija, javna agencija