V mesecu septembru so raziskovalci na Oddelek za krajinsko arhitekturo UL BF kot strokovna podpora Ministrstvu za okolje in prostor (MOP) pričeli z izvajanjem slovenskega dela mednarodne pilotne aktivnosti: Kako sektorske politike prispevajo k prostorskim neravnovesjem – Prostorski učinki politik (TIA). Pilotna aktivnost je ena izmed šestih aktivnosti v podporo izvajanju Teritorialne agende 2030, ki so jo sprejeli ministri, pristojni za teritorialno kohezijo in prostorski razvoj v decembru 2020. Poleg Slovenije oziroma Ministrstva za okolje in prostor v konzorciju partnerjev sodelujejo še Poljska (vodilna partnerica), Nemčija, Nizozemska in Češka.
Osnovni cilj pilotne aktivnosti je prispevati k zmanjšanju prostorskih neravnovesij, ki jih na različnih vrstah območij povzročajo sektorske politike zaradi svoje premajhne občutljivosti za potrebe in prostorske značilnosti različnih vrst območij.
Konkretno bo presoja v Sloveniji preizkušena na dveh prostorsko različnih območjih, eden teh je čezmejno podeželsko območje Obsotelja in Kozjanskega. V ta namen bomo identificirali potencialne učinke izbranih sektorskih politik (osnova Strategija kulturne dediščine 2020-2023) in pri tem ugotavljali, ali so različni od pričakovanih in ali so v nasprotju s Strategijo prostorskega razvoja Slovenije 2050 (Osnutek).
Razvojna agencija Sotla na območju povezuje deležnike in skrbi za pomoč pri konkretizaciji položnih aktivnosti. To je bila prva delavnica na pilotnem območju Obsotelje & Kozjansko.