V sklopu projekta sodelovanja EKO gajbico, prosim!, smo danes v Podjetniški inkubator AUREA, Gorica pri Slivnici preživeli super EKO dopoldan.
Kako ozaveščati o pomenu lokalno in ekološko pridelane hrane?
Na delavnici smo z Urša Zgojznik poskusili odgovoriti na vprašanje, kako okoljsko vzgojiti in ozavestiti prebivalstvo in pridelovalce hrane, da bomo uživali lokalno in ekološko pridelano hrano ter s tem obvarovali naše zdravje in okolje, v katerem bomo dihali kakovosten zrak. Zanimalo nas je kako kompleksnost okoljevarstvenega področja spremeniti v enostavno vedenje in znanje ter ga uporabiti v praksi in vsakdanjiku. Pregledali smo ozaveščevalni načrt, ki nas bo opolnomočil kako in na kakšen ozaveščati o lokalno in ekološko pridelani hrani.
Po degustaciji pridelkov iz eko zabojčka Ekološke kmetije Očko, je sledilo še konkretno predavanje, Mini vodič po naročanju eko zabojčka na dom ali v pisarno z Ekološko kmetijo Očko.
V partnersko kmetovanje, ki ga je v celjski regiji organiziralo Združenje ekoloških pridelovalcev in predelovalcev Deteljica je vključena tudi Ekološka kmetija Očko s svojimi Eko zabojčki. To pomeni, da kmetija oskrbuje svoje stranke z lastno sezonsko zelenjavo, sadjem in drugimi živili, pridelanimi na kmetiji.
Svojo zgodbo nam je predstavila Katarina Očko, kmetica z ekološke kmetije Očko iz občine Laško. Na njihovi kmetiji kmetujejo po ekoloških in naravi prijaznih načelih. Njihovo zelenjavo in zelišča prevzemajo individualni naročniki, družine, gostinci in javne ustanove.
Vabljeni, da skupaj ugotovimo, kako lahko pride eko zabojček do nas oziroma, kako lahko tudi vaši zabojčki pridejo v domove in pisarne.
V projektu Eko gajbico, prosim!, odobrenem na podukrepu 19.3, sodelujejo trije bolgarski in pet slovenskih las, slednji so: LAS Obsotelje in Kozjansko, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, LAS Raznolikost podeželja, LAS Od Pohorja do Bohorja in LAS Spodnje Savinjske doline.