Izmenjava znanj in praks v Škofji Loki
četrtek, 17. junij 2021
Predstavnice partnerskih organizacij in rokodelke z območja LAS Obsotelje in Kozjansko smo se 16. 6. udeležile srečanja in izmenjave rokodelskih znanj in praks v Škofji Loki. Na drugem od štirih tovrstnih srečanj, ki potekajo v okviru LAS projekta Roko-delci, smo pobliže spoznale polstenje.
Ob prihodu nas je v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka pozdravil Gašper Kleč, direktor Razvojne agencije Sora, ključne razvojne institucije na področju podjetništva, turizma, podeželja, rokodelstva in okolja na območju Škofjeloškega. Pod okriljem agencije od leta 2011 deluje Rokodelski center DUO Škofja Loka, ki predstavlja glavno podporno okolje za razvoj rokodelstva in njegovo vključevanje v sodobni način življenja. Vodja Rokodelskega centra Kati Sekirnik nam je na kratko predstavila bogato tradicijo rokodelstva na Škofjeloškem in nas popeljala po poletni razstavi vrhunskih rokodelskih izdelkov.
Sledil je ogled ateljeja AMUSE, ki ga vodi Anja Musek, mlada inovativna rokodelka. Po uvodni predstavitvi svojih rokodelskih začetkov in izdelkov, ki jih izdeluje pretežno iz ovčje volne, je podrobneje predstavila tehniko mokrega polstenja. Na rokodelski delavnici smo si udeleženke izdelale polstene posodice. Delavnici je sledil voden ogled grajskega zeliščnega vrta, ki je bil obnovljen v okviru projekta Sožitje na grajskem vrtu. Ustvarjalno srečanje smo zaključile ob pogostitvi na dvorišču Loškega gradu. Naslednje srečanje gostimo v Slovenski Bistrici.
Izmenjava znanj in praks: Predstavitev dobrih praks rokodelstva na Škofjeloškem
Udeležbe na delavnici mokrega polstenja v ateljeju AMUSE, Anja Musek, Cankarjev trg 5, Škofja Loka
Na rokodelski delavnici mokrega polstenja bodo udeleženci spoznali osnovne zakonitosti tehnike in izdelali svoj izdelek , polsteno posodico.
Z ustvarjanjem v več tisoč let stari tehniki mokrega polstenja, ki je najstarejša tehnika izdelave tekstila, Anja Musek povezuje preteklost in sodobnost. Ustvarja v svojem ateljeju AMUSE na Cankarjevem trgu, v neposredni bližini zadnje škofjeloške klobučarske delavnice mojstra Tavčarja in nekdanje tovarne klobukov Šešir. Atelje tako ohranja bogato dediščino polstenja, ki je pomembno zaznamovala Škofjeloški prostor, hkrati pa vanj vnaša sodobnost, svežino minimalističnega oblikovanja in razvoj te več tisoč let stare rokodelske tehnike.
Anja s svojim poglobljenim delom, ki stremi k perfekciji, pomembno prispeva k močni rokodelski skupnosti v Škofji Loki. Navdih za svoje delo med drugim tudi sama išče v mestu in v zgodbah njegovih ulic: »Škofja Loka me s svojo bogato zgodovino vsak dan navdihuje, da ustvarjam edinstvene polstene izdelke, tako kot je navdihovala klobučarje in druge mojstre rokodelce, ki so živeli v tem prekrasnem mestecu zadnjih tisoč let«.
Obisk Loškega muzeja Škofja Loka z grajskim zeliščnim vrtom in pogostitev
Ogled razstave o projektu LAS »Sožitje na grajskem vrtu« z ogledom zaprtega grajskega vrta. www.loski-muzej.si/okrogli-stolp-na-loskem-gradu/
Projekt Roko-delci sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014–2020. Organ upravljanja, določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za obdobje 2014–2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.