Pilotni projektni predlog povezuje dve državi: Slovenijo, in Avstrijo. V okviru mednarodnega projekta želimo na inovativen način razširiti (nadgraditi) obstoječe prakse in metode za povečanje deleža humusa v tleh.
Namen projekta je dvigniti delež humusa v tleh s potencialno vezavo CO2. V Sloveniji, bomo k sodelovanju povabili okoli 15 kmetij na območju LAS. Na testnih kmetijah bomo vzorčili in analizirali tla glede deleža humusa, s pomočjo katerega bomo nato preračunali dejansko vezavo CO2. Vzpostavili prevedli in prilagodili bomo aplikacijo, ki bo služila kot mednarodna baza podatkov glede vsebnosti humusa v tleh na različnih lokacijah. Izvedli bomo posvet Akademija HUMUS v Sloveniji, organizirali izobraževanje (okroglo mize), ter poslali dvakrat na izobraževanje cca 30 ljudi na dneve humusa v Kaindorf na akademiji Humus. Projektni predlog predstavlja inovativen celosten pristop k zvišanju humusa v tleh in k dvigu rodovitnosti tal v kmetijstvu, ki hkrati zaradi vezave CO2 zmanjša negativen vpliv na okolje, ki ga CO2 kot toplogredni plin zaradi velikih izgub v ozračje, zelo obremenjuje. Kot končen rezultat projekta se pričakuje, da bi količina vezanega CO2 v nastalem humusu ob koncu projekta znašala 8. 000 ton in 100.000 ton po petih letih, s pomočjo pridobljenega CO2 Certifikata ki bi ga lahko uveljavljale le projektne regije s Humus programom – zanimivost za turiste (povečanje dohodkov iz turizma), povečati regionalno uspešnost, inovativno združiti mednarodne dobre prakse in metode za povečevanje humusa v tleh, nadgraditi obstoječe prakse in uveljaviti nove ukrepe, izdelati inovativno mednarodno bazo podatkov o humusu v različnih državah za raziskovalne namene in nadaljnje inovativne postopke.
Rezultat operacije sodelovanja:
- vzpostavljen sistem določanja humusa v tleh,
- vzpostavljena, prevedena in prilagojena aplikacija za spremljanje humusa v Sloveniji,
- vzpostavljena mreža kmetij vključenih v pilotski projekt,
- izvedena akademija humusa v Sloveniji,
- udeležba na dnevih humusa v Kaindorfu,
- izmenjava znanj in izkušenj med partnerji,
- prestrukturiranje predelave humusa v LAS Obsotelje in Kozjansko (dograditev merilnega sistem Kompostarna Tuncovec in čipiranje odlaganja komunalnih odpadkov – oboje nosilec OKP).
Upravičenci:
- LAS Bogastvo podeželja
- LAS Ovtar
- LAS Obsotelje in Kozjansko
- LAS Regija Oststeiermark GmbH
Partnerji na ravni LAS Obsotelje in Kozjansko:
- OKP Rogaška Slatina, d.o.o.
- Razvojna agencija Sotla
Vrednost projekta z DDV: 82.562,27 €
Zaprošena sredstva: 61.594,12 €