Minule dni smo bili slovenski LASi (LAS Raznolikost podeželja, LAS Od Pohorja do Bohorja, LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, LAS Obsotelje in Kozjansko in LAS Spodnje Savinjske doline) na strokovni ekskurziji v Bolgariji v sklopu mednarodnega projekta »ECO – BASKET, PLEASE!« Prvi dan smo v poznih popoldanskih urah prispeli v Sofijo v mesto Sliven.
Drugi dan smo uradno začeli s spoznavanjem območja vključenih bolgarskim LAS. Odpravili smo se proti mestu Yambol, kjer smo se srečali s predstavniki partnerja »Tunja-Sliven-Tunja Valley« LAG. Nato smo obiskali vinsko klet Balar v vasi Skalitsa. Balar Wine Estate je posebna zaradi svoje predanosti pridelavi omejenih serij terroir vin z edinstvenim značajem, kar dosežejo z nizko interferenčnimi praksami in zmanjšanim obsegom pridelka. Poleg tega so patentirali tehnologijo za vitalizacijo vina z glasbo, kjer vina med staranjem v sodih izpostavljajo klasični glasbi, kar izboljša njihove lastnosti in pozitivne učinke na telo. Po ogledu vinske kleti smo se odpravili na kmetijo »Silivryak« v vasi Galabintsi, kjer nas je sprejela lokalna folklorna skupina. Ogledali smo si rastlinjake in se seznanili z njihovo pridelavo zelenjave, ki sledi ekološkim praksam. Na delovnem srečanju z županom občine Tundzha in upravnim odborom LAG Tundzha-Sliven Valley smo imeli priložnost spoznati njihove dejavnosti ter se udeležiti predstavitve lokalnih in ekoloških pridelovalcev. Sledilo je delovno kosilo z lokalnimi jedmi »Od kmetije do mize«. Popoldne smo se odpravili na ozemlje LAG Elhovo-Bolyarovo, kjer smo v mestu Elhovo imeli delovno srečanje in degustacijo lokalnih proizvodov. Dan smo zaključili z obiskom mesta Bolyarovo, kjer smo prav tako spoznali lokalne pridelovalce, spoznali njihovo gastronomijo in zanimivosti mesta.
Tretji dan strokovne ekskurzije v Bolgariji smo preživeli v občini Balčik. Dopoldne smo obiskali Turistično-informacijski center in se seznanili z delom lokalne akcijske skupine (LAS) Balčik-General Toshevo. Sledil je sprehod ob obalni promenadi z obiskom Poletne kraljeve rezidence in Botaničnega vrta kraljice Marije Edinburške. Popoldne smo sodelovali na Festivalu proizvajalcev lokalnih in ekoloških izdelkov, kjer smo spoznali številne lokalne pridelovalce in njihove produkte, opravili pa tudi sestanek koordinatorjev projekta vseh vključenih LAS. Dan smo zaključili z obiskom Kmečke tržnice in razstavami lokalnih ekoloških proizvajalcev.
Četrti dan smo v okviru strokovne ekskurzije obiskali občino General Toshevo. Ogledali smo si ekološko kmetijo Eco Agro, z bioplinarno, black angus govedom in izdelki iz sadja. Osrednji del dneva smo preživeli na glavnem trgu občine, kjer so bolgarski LASi organizirali osrednjo prireditev projekta »Eko gajbico, prosim!«. Ob zanimivem kulturnem programu in sprejemu župana, Valentina Dimitrova, je potekal tudi festivala lokalnih in ekoloških proizvajalcev, kjer smo sodelovali tudi slovenski LASi.
Z območja LAS Obsotelje in Kozjansko, so bili na poti prisotni predstavniki partnerjev iz Razvojna agencija Sotla, Kozjanski park in Občine Rogaška Slatina.
Projekt izvajamo kot aktivnost na podukrepu 19.3, odobren na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.